Superpotraviny

V neposlednom dobe sa dosť často stretávame s pojmom "superpotraviny" čiže "Superfoods".Jedná sa o potraviny (alebo potravinové doplnky), ktoré sú nejakým spôsobom výnimočné. Obsahujú veľké množstvo dôležitých živín, sú bohaté na vitamíny a minerály, majú antioxidačné účinky, podporujú imunitný systém a sú skrátka "super"!

V súčastnej dobe najväčším hitom sú napr.

KOKOSOVÁ VODA - ide o čistú tekutinu pochádzajúce zo stredu mladých zelených kokosov, než začnú tvoriť bielu dužinu. Jeden orech obsahuje okolo 200ml až 1 litra kokosovej vody. Stopercentné "kokoska" je bez tuku, cholesterolu, má nízky obsah kalórií a neobsahuje umelé farbivá.

GOJI - sú plody kustovnice čínskej, rastliny pochádzajúce z úrodnej pôdy horských oblastí Ázie. Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane deviatich esenciálnych aminokyselín a 22 stopových prvkov, okrem iného vápnik, horčík, železo a zinok.

CHIA- sú semienka šalvie hispánskej, tá rastie v niektorých oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Majú vysoký obsah omega - 3 mastných kyselín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť a ktoré je potrebné prijímať v strave. Obsahujú tiež veľké množstvo vlákniny, draslíka, sodíka, železa, fosforu a ďalších minerálov a vitamíny skupiny B. Dokážu na seba naviazať veľké množstvo vody, čo má priaznivý vplyv pri akejkoľvek fyzickej záťaži. Preto sú tieto semienka tak obľúbená u bežcov na dlhé trate.


 

Superpotraviny boli známe svojou účinnosťou, liečivým charakterom a uzdravujúcim schopnosťami už pred tisíc rokmi. Mnoho z nich tiež pochádza z miest, kde predtým sídlili starodávne civilizácie (Stredomorie, Južná Amerika, Ázia, Severná Afrika ...). Drsné podmienky ako napr. Púšte, tropické pralesy alebo nadmorská výška donútili plodiny zadržiavať v sebe čo možno najviac živín, aby v takomto prostredí mohli vôbec prežiť (Aida-Organic). Vďaka tomu môžeme v superpotravinách objavovať skutočne abnormálne množstvo nutričných hodnôt, ktorých sa nám inak často nedostáva.


Čo všetko superpotraviny obsahujú?

  •     vitamíny
  •     minerály
  •     proteíny - aj esenciálne
  •     enzýmy (jednoduché či zložené bielkoviny, určujúci rýchlosť a charakter chemických reakcií a riadiace väčšinu biochemických procesov v našom organizme)
  •     koenzýmy (nízkomolekulárne látky, ktoré pri reakciách spôsobujú regenerácii)
  •     antioxidanty
  •     vlákninu

     

Medzi tieto vynimočné potraviny s vysokým obsahom vitamínov, minerálov, enzýmov a ďalšie ch pre telo potrebných látok môžeme zahrnúť: ovocné a zeleninové šťavy, oleje, jedlé huby, prírodné sladidlá, orechy a semienka, zelené potraviny, obilniny, sušené plody a extratky v pobobě prášku alebo kapsúl.

V našej ponuke nájdete:

Copyright © www.prezdravyzivot.sk, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.prezdravyzivot.sk

Pri poskytovaní služieb nam pomahaju súbory cookie. používaním našich sluzieb vyjadrujete súhlas s nasim používaním súboru cookie.   Další informace